Co jsou karuselové dveře? A na koho se obrátit při jejich pořizování?

Karuselové neboli otočné dveře se obvykle skládají ze tří nebo čtyř dveří, které visí na centrální hřídeli a otáčejí se kolem svislé osy uvnitř válcového krytu. Otočné dveře jsou energeticky účinné, protože (fungují jako vzduchová komora) zabraňují průvanům, čímž snižují ztráty vytápění nebo chlazení budovy.

karuselové dveře tourniket větší

Karuselové dveře byly navrženy tak, aby zmírnily tlak efektů v budovách. Výškové budovy zažívají ohromný tlak způsobený proudem vzduchu v budově. Otočné dveře zároveň umožňují, aby dovnitř a ven procházel i větší počet lidí.

Kolem centrální hřídele otáčejících se dveří jsou obvykle tři nebo čtyři panely nazývané „křídla“ nebo „listy“. Otočné dveře s velkým průměrem mohou pojmout kočárky a nosiče kol na kola. Karuselové dveře se používají v obchodních centrech, bankách a tam, kde je velký provoz. 

Křídla otočných dveří obvykle mají skleněnou výplň, aby lidé mohli vidět a předvídat jeden druhého při procházení dveřmi. Ruční otočné dveře se otáčí pomocí táhel, což způsobuje otáčení všech křídel. Otočné dveře mají obvykle „regulátor rychlosti“, který lidem brání v točení dveří příliš rychle. Karuselové dveře lze také použít jako bezpečnostní zařízení k omezení vstupu více osob najednou, pokud je vzdálenost mezi dveřmi dostatečně malá.

Zajímavostí u tohoto typu dveří je směr otáčení.V zemích s pravostranným provozem se obvykle otáčejí proti směru hodinových ručiček, což lidem umožňuje vstup a výstup pouze na pravé straně dveří. V zemích s levostranným provozem, jako je Austrálie a Nový Zéland se karuselové dveře otáčejí ve směru hodinových ručiček, ale rotace dveří jsou v Británii smíšené. Směr otáčení je často vynucován mechanismem regulátoru dveří nebo orientací kartáče těsnění dveří. 

Chcete-li si pořídit karuselové dveře, je vhodné se obrátit na odbornou firmu, která má s tímto letité zkušenosti. Odborníkem v ČR je například firma Spedos, která vyrábí také protipožární dveře, průmyslová vrata či turnikety.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.