Co jsou zač kolaborativní roboty?

V současné době jsou kolaborativní roboti (správně kolaborativní roboty), respektive koboti velice žhavé téma. Po dvacetiletém vývoji konečně vstupují na trh, a tím pádem průmyslová robotika nabírá zcela nový směr. Kolaborativní robot jako takový nemá nahradit člověka, ba naopak s ním má spolupracovat, přičemž daná myšlenka vznikla už v roce 1995 v rámci výzkumného projektu nadace General Motors Foundation.

Ve firmách se používají jak samostatně pracující konvenční roboty, tak stále častěji i kolaborativní roboty. Slouží k tomu, aby pracovaly po boku pracovníků ve výrobě, přičemž mají převzít hlavně obtížné operace.

Jaký je rozdíl mezi kobotem a robotem?

Základní rozdíly mezi kobotem a robotem jsou v oplocení, zabezpečení, způsobu použití.

Oplocení

Průmyslové roboty jsou izolovány od pracovníků mechanickým oplocením, a to zejména kvůli bezpečnosti, zatímco kobot pracuje přímo na lince vedle člověka a pomáhá mu s rutinními operacemi. Kobot snadněji než člověk zvládne například našroubovat součástku na nepříliš přístupných místech. Poradí si také s miniaturními součástkami.

Zabezpečení

Dále je rozdíl v zabezpečení. Jelikož roboty disponují velkou sílou, jsou na ně kladeny vyšší bezpečnostní nároky. Ovšem jak roboty, tak i koboty musí splňovat bezpečnostní normu ČSN en iso 10218, která stanovuje, jak mají být jednotlivé přístroje zabezpečeny. Jaké druhy zabezpečení existují? U robotů se jedná o bezpečnostní monitorované zastavení, ruční navádění, sledování rychlosti a vzdálenosti. U kolaborativních robotů dochází zase k omezení síly a výkonu.

Oblast použití

Jestliže si myslíte, že kolaborativní robot je konkurentem konvenčnímu robotu, potom jste na omylu, protože jednotlivé stroje mají svůj vlastní prostor na trhu. Koboty nachází uplatnění při malé sérii produktů a robotických operací prováděných souběžně s manuálními pracemi. Jsou vhodné zejména do výroben, kde není možná plná automatizace. Konvenční roboty zase využívají v plně automatizovaných linkách a při operacích vyžadujících rychlost a přesnost.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4